Am alunecat in magazin si m-am ales cu fractura si comotie

27 марта 2017 50

Am cazut jos in una din retelele de magazine alimentare din Chisinau. Din cauza zapezii topite era multa mizerie si am alunecat... Am avut mana fracturată (5 saptamini ghips), comoții, dureri insuportabile in spate, acces la inimă si multe alte... Cine poarta vina si ce se poate de facut?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

De ce credeti ca anume magazinul este de vina? Cum credeti ca se va apara magazinul? Ce a trebuit sa faca magazinul pentru ca sa nu alunece clientii? A facut ce trebuia sau nu? Faptul ca era umeda podeaua in momentul alunecarii nu inseamna ca ea nu a fost uscata... mai detaliat 3-5 minute inainte de alunecare. Trebuiau sa usuce podelele non-stop sau periodic (e.g. odata la 30 minute), sa instaleze semne de podea lunecioasa? Poate erau instalate semnele, dar nu le-ati vazut? S-ar putea sa existe inregistrari video si registre de curatenie. Chiar daca magazinul facea totul dupa carte - oricum cineva poate sa alunece si sa cada. Asa se va apara magazinul. Raspunsul la acestea si alte intrebari se va cauta in cadul unui proces civil. Nu este un dosar simplu si rezultatul este greu de prezis. Va recomand sa discutati cu un avocat circumstantele si detaliile incidentului.

28 марта 2017