Am comandat mobilă, dar magazinul căruia am plătit avansul se închide

27 января 2023 38

Bună ziua. Am comandat mobilă de bucătărie în magazinul bismobilkitchen și recent am aflat din noutăți că ei se închid. Am plătit în avans 10.000 lei și ar trebui să primim mobila pe care am comandat-o pe data de 3 aprilie. Noi plătim creditul pe care l-am luat pentru a comanda mobila menționată. Ce putem fac acum pentru a recupera suma plătită?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Adrian,

Ținând cont de faptul că în spațiul public este informația despre acțiunile de urmărire penală întreprinse cu privire la compania respectivă, ar fi oportun să vă adresați și Dvs cu o plângere la procuratură și să vă declarați victimă pe cauza respectivă. Ulterior, în cadrul procesului penal o... mai detaliat să puteți înainta acțiune civilă de încasare a sumei prejudiciului sufierit.

28 января 2023