Am depus cerere de apel, dar nu am primit citatie

8 марта 2017 64

Am depus o cerere de apel. lntre timp am plecat în România cu lucrul, împuternicind un avocat. Pe numele meu și avocatului nu am primit citație. Care sunt riscurile?

Jurist comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca aveti un avocat pe acest dosar, rugati-l sa afle si sa va comunice etapa la care se afla dosarul/cererea de apel depusa de Dvs. Pot fi motive diverse (inclusiv, motive banale, e.g. indicarea unei adrese gresite).

9 марта 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Nu există riscuri. Atâta timp cît nu este dovada că ați fost citat legal (aviz de recepție cu semnătura Dvs, a avocatului, sau citație publică în Monitorul oficial) - instanța nu are dreptul să examineze cauza. Dacă o face- aceasta este un temei de casare a Deciziei Curții de Apel... mai detaliat de către Curtea Supremă de Justiție

9 марта 2017