Am dreptul de refuz calitatea de martor?

19 июля 2021 49

Buna ziua. Am nevoie de ajutor! Am fost la stagiere la o companie care se ocupa de ferestre si usi pvc. A venit un client cu obiectii ca nu a fost respectat termenul de livrare. S-a ajuns la aceea ca a fost chemata politia pentru care a retinut clientul pentru comportament neadecvat. Eu, la scurt timp, am plecat de la compania mentionata. Au trecut 2 luni de atunci si m-au telefonat astazi ca sunt chemata ca martor la fapta descrisa! Intrebarea este: am dreptul sa refuz sa depun marturii?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Aliona, în cazul DVS e următor, DVS nu puteți să vă refuzați în calitate de martor, dacă pe cauza descrisă a fost pornit o cauză penală, dar mai mulr a fost o cauză administrativă asupra DVS nu se resfrînge Codul penal Articolul 313. Refuzul sau... mai detaliat eschivarea martorului ori a părţii vătămate de a face declaraţii
Refuzul sau eschivarea martorului ori a părţii vătămate de a face declaraţii în cadrul urmăririi penale sau al cercetării judecătoreşti
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale.DVS trebue să concretizați pe ce cauză sunteți solicitată în calitate de martor administrativ sau penală. Dacă polițistul o să facă pe deșteptul ți o să vă refuze să vă răspundă la întrebare, ai dreptul să-l trimiți în m... .lui, el e dator să vă explice pentru ce sunteți citată. O să vedeți reacția lui, de o dată el o să vă întrebe de sunteți așa de obraznică, DVS îi răspundeți cu aceiaș maneră, de ce el e așa de obraznic.

20 июля 2021