Am dreptul sa iau de la fostul meu prieten tot ce am cumparat?

18 марта 2017 35

Am stat impreuna cu fostul meu prieten 7 ani. El a cumparat casa, iar eu am cumparat foarte multa vesela, lengerii si inca multe folositoare in casa. Acum ne-am despartit si am vrut sa va intreb daca am dreptul sa intru in casa si sa iau tot ce-mi apartine. Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Maria.

Da, aveți dreptul să luați toate obiectele care vă aparțin, odată ce, formal vorbin, le-ați cumpărat din resursele proprii și nu le-ați donat expres fostului prieten.

Însă veți avea nevoie de permisiunea prietenului (ca proprietar al casei) pentru a intra la el în casă și a lua fizic bunurile.

Vadim

22 марта 2017