Am dreptul sa inregistrez pe video un politist in timpul efectuarii actiunilor de serviciu?

11 сентября 2017 62

Am fost oprita de politia rutiera, am inceput sa-l inregistrez video cu tel. mob., el mi-a zis ca nu-mi da acordul sa fie filmat in timp ce imi verifica actele. Intrebarea mea este: pot sau nu sa-l filmez in astfel de situatii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Irina,

Pornind de la faptul că spațiul public poate fi accesat în mod liber de către oricine, nimeni nu mai paote conta pe intimitatea absoluta, si nimeni nu va poate interzice sa fotografiati sau sa filmati .

Totodată, nu constitui o ingerință în viaţă privată urmărirea modului în care persoana... mai detaliat ce exercită funcţii publice îşi îndeplineşte atribuţiile de serviciu. Persoanele „publice” trebuie să accepte ingerinţe în viaţa lor privată în mai mare măsură decît persoanele obişnuite şi gradul accesibil de cercetare mai atentă urmează să fie cu atît mai mare cu cît figura publică în cauză şi informaţia ce se dezvăluie sunt mai importante.

12 сентября 2017