Am dreptul sa-mi vizitez copiii la centru, dacă sunt decazuta din drepturile parintesti?

23 июня 2024 3

Buna ziua! Sunt decazuta din drepturile parintesti. Am eu dreptul sa-mi vizitez copiii la centru?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Marina, dacă DVS sunteți lipsită de drepturi oficial și la centru sunt și documentele corespunzătoare, administrația o să fie în drept să vă refuze și atunce DVS n-o să fiși în drept. Nu mai instanța prin pronunțarea hotărârei o să vă permită așa ceva, care mai apoi... mai detaliat o să trebuiască să o prezentați la centru, unde o să rămâe, ca dovadă, așa sunt cerințele lor.

24 июня 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, art. 69 alin. (3) Cod Familei „Părinții decăzuți din drepturile părintești pot avea întrevederi cu copilul lor doar cu permisiunea autorității tutelare teritoriale, fiind luată în considerare, în mod obligatoriu, opinia copilului, în conformitate cu vârsta și gradul său de maturitate.
Întrevederile nu se acordă dacă contactul părinţilor... mai detaliat cu copilul poate cauza daune dezvoltării lui fizice sau intelectuale, dacă este evident că părinţii nu sînt capabili de acest contact, dacă, din anumite motive, contactul contravine intereselor copilului sau dacă acesta, în timpul dezbaterilor judiciare, a avut obiecţii serioase privind contactul cu părinţii decăzuţi din drepturi.”

27 июня 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Nu uitați că dvs sunteti in drept de a vă restabili în drepturi parintești.

27 июня 2024