Am fost amendat pentru că nu aș fi avut cuplată centura de siguranță

31 августа 2024 0

Buna! Am fost amendat pentru că nu aș fi avut cuplată centura de siguranță. Agentul constatator a refuzat să îmi arate probele, tot susținea ca are filmarea și o vă arăta doar în instanță, iar mie nu este obligat să mi-o arate. Are voie sa facă așa ceva?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Codul contravențional prevede:
Articolul 384. Persoana în a cărei privinţă a fost pornit proces contravenţional
(2) Persoana în a cărei privinţă a fost pornit proces contravenţional are dreptul:
h) să ia cunoştinţă de materialele din dosar şi să i se elibereze, la cerere, în cel mult 24 de ore, copii de pe... mai detaliat procesul-verbal;
Respectiv, aveți dreptul să solicitați autorității din care face parte agentul constatator să faceți cunoștință cu materialele dosarului contravențional și acolo veți vedea dacă sunt sau nu anexate probe.

1 сентября 2024
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

buna desigur ca nu are voie asa cum ziceti dvs
mai mult decit atit aceasta este obligatiunea agentului

recomand de a contesta procesul verbal
contactati un avocat calificat pentru a discuta detalii
succese

2 сентября 2024