Am încălcat legea în privința distanței de la hotarul cu vecinii

16 июня 2024 3

Bună ziua. Casa noastra e amplasată la mai puțin de 50 de cm de hotarul cu terenul vecinului. Dorim să corectăm greșeala, chiar dacă au intervenit autoritățile. Ce termen avem la dispoziție pentru a readuce situația în legalitate?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Emilia, la dispoziție aveți termenul de 3 ani, așa e prevăzut în Codul civil-art. 391 CC, mai departe întrebarea se soluționează la primărie. Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei... mai detaliat acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

17 июня 2024