Am lucrat la "call centru" cu capital strain

9 апреля 2017 55

Ultima luna si jumatate inainte sa se inchida compania, nu am mai primit salariul. Fondatorul tot ne amagea ca azi-miine va trimite banii in cont si doar vorbe au ramas. Ce e de facut? Unde de adresat?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Maria Pîslaruc
  • Студент

În cazul dat este un litigiu cu privire la drepturi salariale, în conformitate cu art. 355 Codul Muncii, cererea privind soluţionarea litigiului individual de muncă se depune în instanţa de judecată în termen de 3 ani de la data apariţiei dreptului respectiv al salariatului, în situaţia în care obiectul litigiului... mai detaliat constă în plata unor drepturi salariale sau de altă natură, ce i se cuvin salariatului. Ian în conformitate cu Codul de procedura civila acțiunea împotriva unei persoane juridice se intentează în unul dintre sediile instanței în a cărei rază teritorială se află sediul persoanei juridice respective.
Așadar în cazul în care nu reușiți pe cale amiabla să negociați cu angajatorul pentru a fi platit salariul, aveți dreptul să vă adresați în instanța de judecată. Instanța se determină în dependență de raza teritorială unde se află sediul angajatorului.

9 апреля 2017