Am nevoie de consimțământul tatălui pentru a pleca cu copiii minori peste hotare pentru trai permanent

8 августа 2023 3

Bună ziua. Suntem divorțați, prin hotărârea judecătorească este stabilit domiciliul copiilor cu mama. Pensie alimentară nu am solicitat. Acum dorim să ne stabilim cu traiul peste hotare, însă fostul soț se eschivează să ne dea acordul, chiar dacă am dori să o facem pe cale amiabilă, printr-un consimțământ autentificat notarial, plus că o să am nevoie și de procură pentru a părăsi țara. Care sunt alte modalități legale prin care aș putea să-mi iau copiii și să plecăm peste hotare? Mulțumesc anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna seara. Unica soluție în cazul descris este înaintarea acțiunii în instanță de judecată

10 августа 2023
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

Salutare Elena.
Cazul dvs este de o complexitate ridicată cu mai multe subtilități. Din cele relatate de dvs în speța apar niște întrebări de concretizare care urmează de stabilit pentru viitor strategia de lucru al avocatului.

Recomand de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 августа 2023