Am pierdut actele pe casă și terenul aferent

4 февраля 2024 6

Bună ziua. Am pierdut actele de proprietate asupra terenului și a casei amplasate pe acesta. Cum să le restabilesc - care este procedura, unde mă adresez și cât va costa întreaga procedură? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ala, buna ziua,

1) solicitati o copie de la Agenția Servicii Publice a actelor respective.

2) publicati un anunt de pierdere a actelor respective in monitorul oficial cu denumirea actului, nr si data acestui act (avamd in vedere ca aveti o copie simpla a actului obtinuta de la ASP).

3) odata ce a... mai detaliat fost publicat anuntul faceti o copie la pagina respectiva din monitorul oficial si adresati-va la notarul care a autentificat acel contract pentru a va elibera un duplicat.

4) duplicatul eliberat de catre notar urmeaza sa il înregistrați la ASP.

Obtineti un nou extras si nu pierdeți acest duplicat inregistrat la ASP.

Cu respect,
Igor Brinișter

4 февраля 2024
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ala, buna ziua

Dvs ati scris un mesaj in evaluarea de pe profil insa acesta este incomplet.

In cazul in care aveti necesitate de o consultatie ma puteti contacta cu ajutorul numarului de telefon sau email indicate pe pagina.

Cu respect,
Igor Brinișter

5 февраля 2024