Am platit un avans mai mare decat e scris in contract

13 марта 2017 44

Am dat comandă de bucătărie in suma de 4200 euro. A am facut contract cu toate punctele corespunzătoare, doar ca mi-a cerut suma de avans mai mare decît cea care este scrisă in contrat. Eu pe baza de incredere, am dat banii, dar precizez că am luat si o recipisa, doar că nu a fost sub supravegherea notarului. Procuratura a refuzat să întemeze dosar penal. Ce pot face legal?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă aveți recipisa care permite să fie identificat creditorul și debitorul, nu este necesar să fie autentificată de notar. Însăși înscrisul atestă datoria.
Tot ce trebuie să faceți este să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată în acțiune civilă prin care să solicitați returnarea banilor acordați. De asemenea,... mai detaliat puteți pretinde și o dobândă de întârziere.

13 марта 2017