Am platiti despagubiri partiale, dar nu am documentat

12 мая 2017 20

Am facut 3 luni in urma un mic accident, adica am zgiriiat putin masina unei persoane, eu sunt vinovat, atunci ma grabeam si nu am chemat politia, conducatorul vehicolului a propus sa ii scriu o recipisa precum ca imi asum responsabilitatea de a achita reparatia vehicolului,in recipiisa suma nu a fost indicata... dar mergea vorba de cel mult 100 €. In seara acelei zile dnul in cauza m-a sunat si mi-a spus ca il costa 3800 lei reparatia, a doua zi mi-a spus ca e deja 4200 lei. Eu 2000 deja i-am dat,dar nu am nici un document care ar confirma asta, sincer deja ma tem sa ii dau si restul banilor pt ca el poate spune ca nu i-am dat nimic. Ma pot adresa la politie acum? Cum sa procedez in situatia data?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Nu este bine sa nu luati confirmare scrisa (recipisa) atunci cand dati bani unei persoane fizice, dar mai ales in situatie de conflict/accident. Totusi, daca urmeaza sa-i mai dati bani, insistati ca faceti plata numai daca va confirma in scris ca a primit si platile anterioare.

12 мая 2017