Am procurat casa in rate, acum risc sa o pierd.

26 июля 2017 88

Am cumparat o casa in rate cu contract de vinzare cumparare cu achitarea intregii sume timp de 2 ani. 2 ani au trecut eu banii nu i-am achitat in intregime. Intrebarea este daca eu risc sa ramin fara banii pe care deja i-am achitat si fara casa?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Trebuie de vazut Contractul.
Dreptul de proprietate a fost sau nu inregistrat pe numele Dvs?
In general, creditorul are dreptul fie sa va ceara plata restantelor, inclusiv dobinda de intirziere, fie sa declare rezolutiunea Contractului.
In primul caz, nu pierdeti dreptul de proprietate asupra casei, fiind obligata sa achitati integral pretul contractului si... mai detaliat alte sume pretinse de creditor, conform legii si contractului.
In al doilea caz, efectul rezolutiunii Contractului consta in aceea ca Dvs trebuie sa restituiti bunul, iar creditorul trebuie sa va restituie platile care le-ati facut.
Chiar daca este un Contract cu executare succesiva, in rate, desfacerea acestui contract reprezinta o reziliere cu efect rezolutoriu, adica fiecare parte trebuie sa restituie ceea ce a primit ca urmare a executarii Contractului.

26 июля 2017