Am semnat contractul de imprumut in calitate de fidejusor

26 августа 2018 138

Bun gasit! Un prieten al fostului sot a luat un credit de la o companie de acordare a creditelor. Eu am semnat contractul de imprumut in calitate de fidejusor. Debitorul nu a achitat creditul. Acum, dupa 3 ani de la data expirarii imprumutului , prin judecata ma obliga sa intorc eu datoria. Ce pot sa fac eu pentru a evita aceasta povara? Va multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Valentina,
puteți invoca expirarea termenului de prescripție până la încheierea dezbaterilor în fond, dacă într-adevăr aceasta se atestă. De asemenea atrageți în proces debitorul. Ulterior, puteți exercita dreptul de regres contra debitorului.
Succese!

27 августа 2018
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Valentina, bună!
Codul civil prevede faptul că Părţile pot conveni ca fidejusorul să fie obligat să plătească datoria numai după urmărirea debitorului.

În cazul în care în Contract este specificată o asemenea clauză, o puteți opune Creditorului.

27 августа 2018