Am sesizat poliția în legătură cu pericolul de răspândire a epidemiei de coronavirus și acum mă tem că voi fi amendat

31 марта 2020 49

Pe data de 19.03.2020 am sunat la 112 pe motiv că in sat a ajuns un magazin ambulant și erau aproximativ 10 persoane (care se aflau la o distanță mai mică de 0,5 metri unul de altul), care doreau să cumpere produse.
Când a venit agentul constatator, erau în rând doar patru persoane care se aflau la o distanță de aproximativ de 1,5 m unul de altul, respectiv nu s-a constatat contravenție, după cum am aflat ulterior de la agentul constatator.
Eu nu am putut să rămân la fața locului, am așteptat aproximativ 20 minute și am plecat. Mai târziu m-au apelat de la poliție că sunt obligat să scriu plângere și să vin la secția de poliție. Am scris plângerea respectivă. Mai târziu m-au anunțat că împotriva mea a fost pornit un proces contravențional și a fost transmis in instanță, potrivit articolului 343 Cod contravențional.
Intrebarea constă în faptul ce să fac în așa situație, ce acțiuni să întreprind? Pot să-mi aplice amendă contravențională?
Cum pot să mă apăr, sau să contest decizia agentului constatator ori a instanței de judecată?
Mulțumesc anticipat de ajutor.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua V,

Articolul 343 nu există în Codul Contraventional. (a fost abrogat)

Aplicabil este articolul 342, care prevede chemarea intenţionat falsă a serviciilor specializate
Chemarea intenţionat falsă a serviciului de salvatori şi pompieri, a poliţiei, a serviciului de ajutor medical... mai detaliat urgent, a altor servicii specializate
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

Pentru aplicarea acestui articol este nevoie să fie demonstrata faptul că Dvs intenționat ați facut o chemare falsă.

Aveți poze sau video care ar demonstra că întradevăr au fost 10 persoane (care se aflau la o distanță mai mică de 0,5 metri unul de altul), care doreau să cumpere produse? Aceasta ar putea să vă ajute să demonstrați că întradevăr a fost încălcare.

La fel, solicitați să fie atras ca martori vânzătorul sau alte persoane care aflau la acel moment în magazin.

Solicitați video de la camerele din interiorul localului și din afară.

1 апреля 2020