Am suferit o contuzie din cauza opririi brusce a troleibuzului

3 июля 2017 51

As dori un sprijin s-au niște sfaturi: circulam cu troleibuzul când la un moment dat șoferul ne fiind atent la drum pune o frână foarte puternica, iar eu ca pasager m-am lovit cu fata de scaunul din fața suferind contuzii. A fost chemata ambulanta, fiinca am avut nevoie de îngrijire medicala. Am fost transportata la spital supusa la mai multe analize. Mi-a fost eliberat fișa medicala cu diagnostic.
Politia a întocmit un proces verbal de audiere a victimei. Ce trebuie să fac mai departe pentru a fi despăgubit? Mulțumesc!

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dupa ce soferul isi primeste amenda contraventionala , apare dreptul dstra de a va adresa in instanta de judecata pentru a solicita despagubiri materiale si morale , si a cheltuielilor de judecata suportate !
Tineti legatura cu politistul si monitorizati finalizarea dosarului contraventional!
Succes!

3 июля 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Depinde foarte mult de faptul dacă anume șoferul troleibuzului este vinovat de acel accident rutier. În caz că nu, el nu poartă răspundere pentru prejudiciul cauzat (decât dacă demonstrați delictul civil).
Șoferul putea aplica frina pentru a evita coliziunea cu alt vehicol, sau în alt caz fortuit.
Trebuie să vă asigurați... mai detaliat că aveți statut de parte vătămată în dosarul contravențional, să păstrați toate bonurile de plată a medicamentelor, alte cheltuieli, fișele medicale, etc.
Recuperarea cheltuielilor este posibilă de la persoana vinovată de producerea accidentului.

4 июля 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Natalia, din cite inteleg din ceea ce ati scris - nu a existat nici un accident rutier. Desfasurarea anchetei contraventionale sau celei penale (in dependenta ce dosar a intentat politia) ar putea sa aiba rezultat sa fie constatata incalcare fie nu. In orice caz pentru recuperarea desbagubirilor Dvs. puteti sa... mai detaliat va adresati in instanta de judecata cu pretentie civila. Cred ca in formularea pozitiei Dvs. merita sa utilizati argumentele din articolele 1398, 1403 si 1410 din Codul Civil http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

4 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Natalia daca a-ti putea sa comentati mai jos ....nu am vazut nici eu nimic legat de un oarecare accident rutier !
Totodata nu va fi intentat un dosar penal deoarece nu vad un oarecare temei , mai mult ca atit , a-ti fost audiata in calitate de victima si nu... mai detaliat parte vatamata , victima-dosar contraventional !

4 июля 2017