Am transcris certificatul de nastere, dar nu l-am ridicat

12 января 2024 3

Buna ziua. Am redobandit cetatenia romana si am depus certificatul de nastere pentru a fo transcris. Nu l-am ridicat, insa si de atunci au trecut 3 ani. Certificatul de nastere este in arhiva. Intre timp, m-am casatorit si am luat numele sotului. Cum pot sa ridic certificatul de nastere transcris, daca acum port alt nume? Ce acte sunt necesare in situatia mea?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Tatian, vă adresați cu o cerere la Ambasada României, cu o cerere oficială.unde o să aduceți la cunoștință circumstanțele, cu anexa documentelor necesare și cu rugăminte de a se clarifica referitor la certificat și dacă sunteți în drept să-l râdicați.

13 января 2024
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Tatiana, buna ziua

Urmeaza sa ridicați certificatul de nastere moldovenesc care a fost transcris, certificatul de naștere românesc si certificatul de cetățenie.

Aceste actele le ridicati de la insituatia unde ati depus cererea deoarece acestea se afla in arhiva lor.

Ulterior faceti o programare pentru transcrierea certificatului de casatorie si transcrieti casatorie.

Daca o... mai detaliat sa aveti copii, ulterior transcrieti si nadterea copiilor.

Atentie, nu veti putea transcrie casatoria si nasterea copiilor simultan, deoarece sunt acte consecutive si asa ceva nu este acceptat de autoritățile romanesti.

Transcrierea actului de casatorie in romania este obligatorie, deoarece nu puteti avea dubla identitate in state diferite.

Cu respect,
Igor Brinister

14 января 2024