Amenda accident rutier

20 июля 2017 299

Am avut un accident rutier in Republica Moldova, eu eram vinovat de producere. Accident mic fara raniti, usa putin distrusa a automobilului meu si a persoanei care am lovit automobilul. Politia a zis ca este asigurare. Acum a venit scrisoare ca trebuie sa platesc amenda de 2.000 euro. E posibil sa ma dea in cautare prin toata Europa din acest motiv? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Ce fel de amenda de 2 mii de euro? Poate Lei?
Trebuie sa clarificati acest aspect. Poate scrisoarea e despre altceva, nu despre amenda pentru provocarea acelui accident.
Pentru incasarea datoriilor creditorul poate intreprinde masuri de recuperare indiferent de locul unde va aflati. Dar pentru asta el trebuie sa aiba... mai detaliat un Titlu executoriu recunoscut de instantele din statul respectiv, ca sa poata urmari proprietatile si veniturile Dvs din care ar vrea sa-si recupereze creanta. Daca va refereati la Interpol, pentru datorii pecuniare de ordin civil, nimeni nu Va va da in cautare.

20 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

2000 euro prejudiciu cauzat ? asiguratorul a inaintat actiune de regres ? specificati mai jos in comentarii

21 июля 2017