Amenda aplicata de inspectoratul ecologic

30 ноября 2023 3

Buna ziua. Am fost filmat in padure langa 3 copaci taiati. Copacii au fost taiati de altcineva, eu doar am vrut sa iau niste piloni. Poate acest sa fie folosit ca dovada impotriva mea? Inspectoratul ecologic mi-a aplicat amenda in marime de 2.500 lei. Este legala aceasta decizie a inspectoratului?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Ion, poți să contestezi procesul verbal și decizia cu privire la aplicarea amenzii, doar să fii atent să nu depășești termenul legal. Dacă în filmare nu apari cum tai copacii păi atunci cred că ai toate șansele să obții anularea amenzii.

30 ноября 2023
  • Юрисконсульт

Buna Ion, termenul de contestare e 15 zile din momentul, cînd a fost întocmit procesul verbal. E posibil că ai omis acest termen, DVS sunteți în drept să ceriți să fie restabilit acest termen de la instanță cu prezentarea probelor de omiterea termenului.

1 декабря 2023