Amenda contraventionala si puncte de penalizare

22 июля 2023 3

Buna ziua! Am primit o amenda pentru depasirea limitei de viteza, pe teritoriul RM. Permisul de conducere pe care il detin este eliberat in Germania. Puteti, va rog, sa ne explicati care este procedura?
Amenda, desigur, o achit in Moldova. Dar punctele de penalizare, ce se intampla? Se transmite informatia referitoare la acestea in Germania? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
PEvidenţa punctelor de penalizare se duce pe persoană (IDNP) nu pe permisul de conducere.
Respectiv dacă aveţi cetăţenia RM, punctele de penalizare se vor înregistra în sistemul informaţional al RM şi vor expira peste 6 luni.

23 июля 2023