Amenda daca ai tras de par o persoana

11 сентября 2017 111

Ce amenda trebuie de achitat daca ai tras de par o persoana si ai imbrincit-o, nu are vanatai sau par rupt, nici macar un semnisor. Sau care e procedura daca da la primarie sau politie?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În asemenea circumstanțe, riscați în cel mai rău caz intentarea unui dosar contravențional, pe care, cu siguranță, este posibilă împăcarea.

Succese!

12 сентября 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cel mai probabil veți fi tras la răspundere contravențională conform art. 354 Cod Contravențional și anume "Huliganismul nu prea grav" care prevede:
Huliganismul nu prea grav, adică acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi liniştea persoanei fizice, se sancţionează cu amendă de... mai detaliat la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

O trăsătură definitorie a huliganismului este încălcarea ordinii publice. Fără aceasta nu poate fi vorba de huliganism, inclusiv nu prea grav. Pe lângă acostarea jignitoare a persoanelor, huliganismul poate să se manifeste și prin alte acţiuni, cum ar fi folosirea cuvintelor injurioase în locul publice, scrierea unor slogane, cuvinte jignitoare în locuri publice (chiar dacă nu erau prezente alte persoane).

12 сентября 2017