Amenda penala

12 июля 2024 0

Buna ziua. In ce termen poate fi achitata amenda aplicata in temeiul art. 324 alin. 2) CP? Daca o achit in 72 de ore, se poate achita 50% din suma amenzii?

Комментарии юристов 4

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Vladimir, da desigur în temeiul prevederilor Codului penal DVS sunteți să achitați amenda în termenul de 72 ore din momentul când vi s-a adus la cunoștință oficial decizia luat de organul de poliție.

15 июля 2024

Organele de poliție?
Sau din data pronunțării în instanță de judecată

16 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna dl. Vladimir, tu nu te-ai referit ce s-a întâmplat, adică pe ce articol din Codul penal eștri tras la răspundere, ca atare știi mai bine, ce și cum și cine poate să aplice amenda, trebuie să fii mai concret, pedeapsa este viziunea poliției sau instanței, principalul noi am găsit... mai detaliat un numitor comun. Să fii sănătos.

17 июля 2024
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Cu părere de rău pentru 324 alin.2) nu e posibil reducerea pentru achitarea în termen de 3 zile.
Codul penal prevede:
Art.64 alin. (31) În cazul infracţiunilor ușoare sau mai puțin grave, condamnatul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3... mai detaliat zile lucrătoare din momentul în care hotărîrea devine executorie. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.

Articolul 16. Clasificarea infracţiunilor

(1) În funcţie de caracterul şi gradul prejudiciabil, infracţiunile prevăzute de prezentul cod sînt clasificate în următoarele categorii: uşoare, mai puţin grave, grave, deosebit de grave şi excepţional de grave.

(2) Infracţiuni uşoare se consideră faptele pentru care legea penală prevede în calitate de pedeapsă maximă pedeapsa închisorii pe un termen de pînă la 2 ani inclusiv.

(3) Infracţiuni mai puţin grave se consideră faptele pentru care legea penală prevede pedeapsa maximă cu închisoare pe un termen de pînă la 5 ani inclusiv.

(4) Infracţiuni grave se consideră faptele pentru care legea penală prevede pedeapsa maximă cu închisoare pe un termen de pînă la 12 ani inclusiv.

Articolul 324. Coruperea pasivă
(2) Faptele prevăzute la alin. (1) săvârșite în proporții ce depășesc 100 de unități convenționale

se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 7 ani cu amendă în mărime de la 6000 la 8000 de unități convenționale și cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții publice sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

Respectiv pentru 324 alin 2) pedeapsa maximă e mai mare de 5 ani și e infracțiune gravă, prevederile art.64 alin(31) nu pot fi aplicate.

17 июля 2024