Amenda pentru centura necuplată

25 сентября 2023 3

Bună ziua, stimați juriști. Am fost oprită în trafic de poliție și am fost informată ca am o încălcare fixată de cameră, mai exact necuplarea centurii de siguranță. Contravenția a fost comisă pe 28.09.22. Prin urmare, mi-a fost aplicată amendă. Dacă pe 28.09.23 se va împlini 1 an, pedeapsa se prescrie nu? Pot să contest procesul-verbal și să invoc termenul de prescripție? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Mihai Gherbovei
  • Адвокат

Salutare Ionela
Depinde unde ați aplicat semnăturile în procesul verbal și dacă ați solicitat acordul de colaborare.
În asemenea circumstanțe sunt alte modalități legal-procedurale de comportament cu agenții de constatare întru evitarea perfectării procesului verbal.
succese

26 сентября 2023
  • Юрисконсульт

Buna Daniela, eu vă aduc la cunoștuință ce spune Codul contravențional Articolul 3. Acţiunea legii contravenţionale în timp

(1) Caracterul contravenţional al faptei şi sancţiunea ei contravenţională se stabilesc de prezentul cod în vigoare la momentul săvîrşirii faptei.

(2) Legea contravenţională care înăspreşte sancţiunea sau înrăutăţeşte situaţia persoanei vinovate de săvîrşirea... mai detaliat unei contravenţii nu are efect retroactiv.

(3) Fapta care, printr-o lege nouă, nu mai este considerată contravenţie nu se sancţionează, iar sancţiunea stabilită şi neexecutată anterior intrării în vigoare a noii legi nu se execută.

(4) Dacă legea nouă prevede o sancţiune contravenţională mai blîndă, se aplică această sancţiune. În cazul aplicării sancţiunii din legea veche, această sancţiune se execută în limita maximului sancţiunii din legea nouă. Dacă legea nouă nu mai prevede o anumită categorie a sancţiunii, sancţiunea de o astfel de categorie, stabilită şi neexecutată anterior intrării în vigoare a noii legi, nu se mai execută.

(5) Dacă legea nouă prevede o sancţiune mai aspră, contravenţia continuă a cărei săvîrşire a început anterior intrării în vigoare a noii legi se sancţionează în conformitate cu legea în vigoare la momentul consumării ei.

(6) Timpul săvîrşirii contravenţiei este considerat timpul săvîrşirii acţiunii ilicite, iar în cazul inacţiunii, timpul în care trebuia să se desfăşoare acţiunea pe care contravenientul a omis să o efectueze, independent de timpul survenirii urmărilor.

26 сентября 2023