Amenda pentru lipsa buletinului de identitate

7 апреля 2020 152

Ce amenda poate fi aplicata cetateanului RM daca nu are in strada asupra sa buletin de identitate in perioada de carantina?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Eduard,

Persoana o să fie deplasată la IP pentru stabilirea identității.

Nerespectarea prevederilor/măsurilor stabilite de Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova, constituie pericol pentru sănătatea publică şi va servi temei de tragere la răspundere contravenţională şi/sau penală a persoanelor vinovate. Astfel, o să fie aplicată amendă conform codului contravențional.

Ținând... mai detaliat cont de natura juridică și importanța prevederilor Deciziilor Comisiei pentru Situații Excepționale, pentru asemenea încălcare poate fi aplicat Articolul 76 prim din Codul Contravențional:

(1) Nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice, dacă aceasta a pus în pericol sănătatea publică, se sancționează cu amendă de la 450 la 500 de unități convenționale aplicată persoanei fizice.

7 апреля 2020
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Scopul normei respective de atragere la răspundere este să limiteze sub un aspect acțiunile de încălcarea a prevederilor instituite contra Covid 19 care constituie un pericol social, iar aplicarea eipenteu nedetinerea buletinului nu face să-și atingă scopul, de aceea dacă sunteți în situația descrisă ar fi bine să vă... mai detaliat angajați un avocat.

7 апреля 2020