Amenzi pentru încălcări în traficul rutier

13 февраля 2024 3

Bună ziua. Doresc să părăsesc RM cu mașina proprie, însă aș dori să aflu înainte de asta dacă există ceva amenzi pe mașină? În noiembrie 2023 am primit prin poștă o scrisoare precum că am de achitat o amendă, dar pentru că nu mă aflam în țară, scrisoarea menționată a fost returnată expeditorului. Până acum nu am primit nicio înștiințare. Va trebui să achit amenda la trecerea frontierei de stat sau care e procedura în astfel de cazuri? Cum pot afla daca am amenzi de achitat?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua! Sunt mai multe modalități:
1.https://mcabinet.gov.md/ro prin MCabinet/Puteți obține semnătura electronică avansată calificată în urma căreia veți avea acces la cabinetul personal unde este indicat dacă aveți încălcări/sancțiuni;
2. Scrieți o cerere de furnizare a informației respective către Inspectoratul General al Poliției.

14 февраля 2024