Amnistia din 24.12.2021

24 февраля 2024 2

Bună! Fratele meu a fost condamnat în temeiul art. 145 alin. (1) CP la 13 ani de închisoare. A fost reținut pe data 19.12.2018, iar la momentul săvârșirii infracțiunii nu avea 21 ani. Va fi aplicată amnistia în privința lui și cu cât îi va fi redusă pedeapsa?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, la ziua de astăzi amnistia deja nu e aplică, deoarece a expirat termenul de prescripție 6 luni, din momentul intrării î vigoare a Legii cu privire la amnistie. Când era posibil, șeful pușcăriei, unde se ala fratele a putut să-l înainteze la comisie de la zonă și mai... mai detaliat apoi în instanță, de ce nu s-a făcut așa ceva, e o întrebare delicată. Fratele a avut un avocat, care a putut să râdice așa întrebare, dar n-a făcut, deoarece a fost din oficiul. Aceștea avocați le în cipcic de soarta cleenților lor.

25 февраля 2024