Amnistia si eliberarea conditionata

15 октября 2023 3

Buna! Am fost condamnat in temeiul art. 145 CP la 13 ani de inchisoare. Am ispasit 5 ani. La momentul savarsirii infractiuni aveam 20 de ani. Poate fi aplicata amnistia din 2021 in cazul meu. Cu cat imi va fi redus termenul? In urma aplicarii amnistiei, cati ani va mai trebui sa ispasesc pentru a cere eliberarea conditionata? Va multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

LEGE Nr. 243
din 24-12-2021
privind amnistia în legătură cu aniversarea
a XXX-a de la proclamarea independenței
Republicii Moldova
Art. 7. – (1) Persoanei condamnate la data intrării în vigoare a prezentei legi, căreia nu i se pot aplica prevederile art. 4–6 i se reduce termenul de pedeapsă sau i se comută pedeapsa după cum... mai detaliat urmează:
e) cu o treime, dacă, la data comiterii infracțiunii, persoana condamnată avea vârsta cuprinsă între 18 și 21 de ani;

16 октября 2023