Angajat în IT Park

10 ноября 2023 3

Bună ziua. Sunt angajat într-o companie care face parte din IT Park. Am înțeles că dacă am lucrat la compania menționată mai puțin de un an, va trebui să achit toate impozitele pe care nu le-am achitat în lunile lucrate de mine. Sunt excepții de la această regulă?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Traian, cum te uiți, ai avut câțtiguri lunare, de ce compania, unde ai activat n-a transferat impozitele cuvenite, conform salariul primit de la companie, DVS trebuie să vă adresați la Instituția fiscală din raza, unde se găsește compania și să faceți declarații referitor la salariul râdicat. Cel mai interesant,... mai detaliat compania s-a eschivat de la impozite. în cazul dat, ei o să aibă probleme, fiindcă organul fiscal o să trebuiască să reacționeze la un așa comportament. Eu sunt ferm convins, că DVS ați activat fără contract, unde trebuia să fie prevăzut ți plata impozitelor la CNAS-l, care este obligat să ducă evidența strictă. Decizia e după DVS.

11 ноября 2023
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Traian, foarte pe scurt: NU! Nu trebuie să plătești nimic.

Explicația o găsești în articolele 370 și 377 din Codul Fiscal:

Articolul 370. Cota impozitului
(1) Cota impozitului unic constituie 7% din obiectul impunerii, dar nu mai puţin decît suma minimă stabilită la alin.(2).
(2) Suma minimă a impozitului unic se va determina... mai detaliat lunar pentru fiecare angajat şi va constitui 30% din cuantumul salariului mediu lunar pe economie, prognozat pentru anul la care se referă perioada fiscală.

Articolul 377. Norme speciale privind impozitul pe venit din salariu
(1) Plăţile salariale obţinute de angajaţii rezidenţilor parcurilor pentru tehnologia informaţiei sînt considerate ca fiind impozitate final, fără necesitatea declarării şi achitării adiţionale a impozitului pe venit.
(2) Pentru perioada aplicării impozitului unic nu pot fi acordate, conform art. 33–36, scutiri şi alte deduceri referitoare la plăţile salariale achitate de rezidenţii parcurilor pentru tehnologia informaţiei. Scutirile neutilizate în acest caz nu pot fi transmise către soţie (soţ).
(3) Pentru perioada aplicării impozitului unic, rezidenţii parcurilor pentru tehnologia informaţiei nu au obligaţia de a completa fişa personală de evidenţă a veniturilor sub formă de salariu şi a altor plăţi efectuate de rezident în folosul angajaţilor săi.

P.S. Domnule Mihail Grigoraș, nimeni nu poate cunoaște totul, dar vă rog frumos să nu vă dați cu părerea în domenii pe care nu le cunoașteți și fără să vă consultați cu legea! Asta deja e deranjant și duceți oamenii în eroare!

11 ноября 2023