Angajatorii sunt obligați să ofere salariatelor gravide până la 16 ore pe lună pentru investigații medicale?

22 августа 2023 3

Bună ziua! Angajatorii sunt obligați să ofere salariatelor gravide până la 16 ore pe lună pentru investigații medicale? Sau aceste ore nu se achită?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
La momentul actual nu există asemenea prevedere, referitor la 16 ore a fost doar un proiect de lege în 2016 care din careva motive a rămas doar proiect.
https://www.parlament.md/ProcesulLegislativ/Proiectedeactelegislative/tabid/61/LegislativId/3381/language/ro-RO/Default.aspx

Referitor la acordarea timpului pentru investigații medicale, este prevăzut la art. 2, al. (1) al Convenției colective de nivel național, nr. 2... mai detaliat din 2 iulie 2004, în care scrie că angajatorul este obligat să acorde femeilor însărcinate timp liber pentru trecerea examenelor medicale prenatale, din contul orelor de muncă.

De asemenea, Codul muncii prevede că, la solicitarea femeii însărcinate, angajatorul este obligat să stabilească ziua sau săptămâna de muncă parțială, la prezentarea certificatului medical care confirmă că aveți nevoie de aceasta. Totuși, retribuirea muncii în astfel de cazuri se va efectua proporțional timpului lucrat sau în funcție de volumul sarcinilor îndeplinite.

23 августа 2023