Angajatorul mi-a semnat cererea de eliberare, dar nu si ordinul de eliberare

3 мая 2017 77

Am scris cerere de eliberare, angajatorul a semnat-o, dar ordinul de eliberare nu, fara motiv. Are drepul asta? Mentionez ca trebuia sa mi se achite si indemnizatia de concediu si nu doreste. Conform caror articole il pot chema in judecata? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Cris, ordinul de incetare a raporturilor de munca poate fi eliberat de angajator si in ultima zi de munca. De regula, la expirarea celor 14 zile calendaristice din momentul in care ati depus cerere de demisie. Nu are dreptul sa nu va accepte demisia si nici nu are dreptul sa... mai detaliat va refuze compensarea baneasca a concediilor anuale nefolosite acumulate pina in ultima zi de munca. Incercati sa dicutati cu angajatorul si sa solutionati amiabil situatia, facind referire la articolele 85 si 119 din Codul muncii. Daca angajatorul nu va merge in intimpinare, aveti dreptul sa va adresati la inspectia muncii si/sau in instanta de judecata.

4 мая 2017