Antecontract de vânzare-cumpărare a unui bun imobil viitor

12 сентября 2024 0

Bună ziua. Două persoane juridice au încheiat un antecontract de vânzare-cumpărare având ca obiect un bun imobil viitor. Pentru că vânzătorul, la momentul încheierii antecontractului, nu are număr cadastral, antecontractul nu poate fi autentificat notarial. Cumpărătorul dorește rezoluțiunea actului și restituirea banilor.
Care ar fi soluțiile în acest caz? Un antecontract de vânzare-cumpărare a unui bun viitor, care nu a fost autentificat notarial, poate fi atacat cu nulitate absolută, având în vedere că nu a fost respectată condiția de formă? Sau, chiar dacă nu a fost respectată condiția de formă, actul în cauză este valabil și rezoluțiunea lui e posibilă doar în condițiile prevăzute de actul în sine? Vă mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Gherbovei
  • Адвокат

buna andrei
dvs formulați speța și tot dvs oferiți rs
N.B. pentru curiozitate .... unde erau juriștii de la PJ ;)
succese

17 сентября 2024