Apartament neprivatizat

5 августа 2019 28

Buna ziua! Vin cu asa o intrebare! Dorim sa procuram un apartament! Apartamentul apartine bunicii sotului, la moment din documente are doar order pe acest apartamnet, in el mai este inregistrat feciorul ei, adica unchiul sotului care la moment nu este in tara! Apartamentul nu a fost privatizat! Dar si acum bunica nu poate face nimic fiindca este la pat, nu se poate deplasa!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Având în vedere că în ordinul de repartiție este inclus și fiul bunicii, adică unchiul soțului Dvs., participanți la procedura de privatizare sunt chiriașul principal și membrii familiei acestuia.
Astfel, atât bunica soțului Dvs., cât și fiul acesteia vor dobândi a câte 1/2 din apartament.
Prin urmare, este necesar ca mai întâi... mai detaliat bunica cu fiul acesteia să finalizeze procedura de privatizare după care vor putea vine bunul.
De menționat, că fiecare dintre viitorii coproprietar va fi nevoi să respecte dreptul de preemțiune al celuilalt cu excepția cazului în care ambii doresc să înstrăineze cotele sale părți.

Pentru a duce până la capăt procedura de privatizare puteți solicita bunicii și fiului acesteuia (unchiului soțului Dvs) ca fiecare să elibereze câte o procură pentru a îi reprezenta în fata tuturor autorităților și instituțiilor publice în legătură cu procedura respectivă.

Succes.

5 августа 2019