Apel si expertiza contabila repetata

23 мая 2024 3

Buna ziua. Fostul sot a depus contestatie la executare pe motiv ca sumele calculate de executor sunt prea mari. In realitate, executorul a calculat penalitati la sumele datorate pe ultimiii 3 ani. Instanta a dispus efectuarea expertizei contabile. Expertul a calculat doar sumele stabilite in hotararea judecatoreasca, inmultind cu numarul de luni, fara a lua in calcul penalitatile. Instanta a admis cererea fostul sot pe baza acelui raport de expertiza. Stiu ca, potrivit at. 24 din Codul de executare, executorul este in drept sa calculeze dobanzi, penalitati etc. Intrebarea este daca se merita sa depun apel si sa cer o alta expertiza contabila. Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Ana, DVS sunteți în drept să ceriți o nouă expertiză, la alt expert. Tot depinde unde este numită expertiza, la noi în țară este o așa organizație, care este amplasată în clădirea a Ministerul Justiție din Chișinău, str. Maria Cebotari 2. DVS sunteți în drept să verificați competența... mai detaliat expertului, în căt el este dispus să răspundă la întrebările puse de către ex. soțul DVS, are cunoștințe în domeniul și alte întrebări, pursisimlu contabil nu poate să fie împuternicit pentru a petrece expertiza, eu pot să vă propun viberul meu de pe telefonul +3768669950 pentru o consultație.

24 мая 2024