Are dreptul doctorul de familie să refuze semnarea documentelor pentru că nu am toate vaccinările?

17 августа 2019 29

Am nevoe de forma 089 pentru a frecventa mai departe şcoala în clasa a 10-a. Doctorul de familie nu vrea să semneze documentele necesare din cauza că n-am majoritatea vaccinărilor.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Conform 1. Alin. 6 al art. 52 din Legea privind supravegherea de stat a sănătăţii publice prevede:
admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul vaccinării lor profilactice sistematice.
Totodată dacă e să analizăm situația din punc de vedere a interesului public, atunci... mai detaliat ar fi posibil, deoarece sunteți parte din situația de risc sporit de îmbolnăvire, fapt ce poate afecta toată instituția preșcolară.
În acest sens nu e posibil de a pune interesul personal mai presus decît ce a colectivității. iar medicul, nu poate asuma riscul că nu veți prezenta un focar de potențiale boli/infecții pentru alți elevi.

Analizați și articolul următor:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=346901

18 августа 2019