Are dreptul executorul judecătoresc să dea in căutare sau să aresteze la vamă o persoană care are datorii, potrivit hotărârii judecătorești?

1 апреля 2020 117

Salut! Un lucrător din serviciul public (poliție) nu și-a onorat decât parțial angajamentul (2 din 4 ani) de a activa în domeniul public după absolvirea cursurilor de dezvoltare profesională și a plecat peste hotare. În absența lui a avut loc judecata care a decis că acesta trebuie să achite suma de 31 mii de lei. Persona în cauză nu poate veni în Moldova din cauza ca e în proces de obținerea a actelor în altă țară. Executorul judecătoresc a sunat părinților și le-a zis ca atunci când feciorul lor va reveni acasă, va fi arestat la frontieră și dus la închisoare. Întrebarea este: chiar poate sa îl aresteze la trecerea frontierei? Și a doua: suma datorată (31.000 lei) crește în timp sau nu?
Mulțumim anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Tatiana,

De arestat nu o să fie arestat, dar poate fi adus forțat la executor.

Darea în căutare este o măsură întreprinsă de către executorul judecătoresc atunci când locul de aflare a debitorului nu este cunoscută.

Datoria poate să crească din contul dobânzii de întârziere calculată de către executor în... mai detaliat temeiul Codului de Executare. La fel, datoria o să includă și onorariul executorului, cheltuielile de executare.

2 апреля 2020