Are dreptul fosta sotie sa plece peste hotare si sa lase copii cu o persoana straina?

26 октября 2023 3

Buna ziua. Sunt divortat, dar platesc pensia alimentara cu regularitate. Am aflat ca fosta sotie a plecat peste hotare si a lasat copiii cu o persoana straina, fara sa ma intrebe daca ei pot ramane cu mine. Copiii nu o cunosc pe persoana in cauza. Ce pot face in aceasta situatie?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Dumitru, de dorit să vă adresați la organul de tutelă din raza domicilul a copilului, cu întrebare în baza căruia deciziei ex. soția a lăsat copilul la o persoană străină. O să fie o claritate, dacă n-a fost propnunțată nici-o decizie, DVS sunteți în drept să luați copilul.... mai detaliat DVS trebuie să prezentați toate documentele necesare, care vă dovidește că sunteți tata copilului.

26 октября 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Cum si a fost menționat, sunt mai multe nuanțe în speță descrisă. Vă recomand, inițial, să vă adresați la organul de tutelă de la locul de trai a copilului

27 октября 2023