Are dreptul proprietarul să ne dea afară din apartament, dându-ne preaviz de o lună?

19 июля 2024 0

Bună ziua. Are dreptul proprietarul să ne dea afară din apartament, dându-ne preaviz de o lună? Am locuit în acel apartament 6 ani.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Depinde cum a fost prevăzut în contractul de locațiune.
Codul civil prevede:
Articolul 1279. Încetarea locaţiunii

Locaţiunea încetează:

a) la expirarea termenului locațiunii;

b) în cazul pieirii bunului închiriat;

c) în alte cazuri prevăzute de lege sau de contract.

22 июля 2024
  • Адвокат

dacă locațiunea este fără termen și altceva nu este prevăzut în contract, mai este și următoarea normă juridică......
Articolul 1281. Rezoluțiunea locațiunii

(1) În cazul locațiunii fără termen, oricare dintre părți are dreptul la rezoluțiunea locațiunii cu un preaviz de 3 luni pentru imobile și de o lună pentru bunurile mobile.

(2) Notificarea... mai detaliat făcută cu nerespectarea termenului de preaviz stabilit de lege sau contract nu produce efecte decît de la expirarea acelui termen.

22 июля 2024