Are dreptul un angajat din sfera invatamintului la sarja didactica de 18 ore obligatoriu?

10 августа 2017 212

Buna ziua. Sunt angajata din 1984 in calitate de profesoara in gimnaziu. Pina anul trecut de studii am fost asigurata cu 18 ore. Anul trecut si anul acesta am 13 si respectiv 11ore. Sunt angajata de baza. Poate sa afecteze ceva, undeva daca ma angajez prin cumul in alta institutie. Va multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Sigur că puteți face acest pas, căci potrivit art. 267 alin. (4) din Codul muncii, pentru încheierea contractului individual de muncă prin cumul nu se cere consimţământul angajatorului de la locul de muncă de bază. Totodată, alin. (6) al aceluiaşi articol stipulează că salariaţii angajaţi prin cumul beneficiază de... mai detaliat aceleaşi drepturi şi garanţii ca şi ceilalţi salariaţi din unitatea respectivă. Cât priveşte concediul de odihnă anual pentru salariaţii angajaţi prin cumul, art. 272 alin. (1) din Codul muncii prevede că salariaţii care prestează muncă prin cumul beneficiază de un concediu de odihnă anual plătit conform funcţiei sau specialităţii cumulate, care se acordă concomitent cu concediul de odihnă anual de la locul de muncă de bază.
Pentru mai multe detalii acesați site http://lex.justice.md/md/326757/ și faceți cunoștință cu CAPITOLUL V Munca prin cumul.
Mult succes!!!

12 августа 2017