Are vreo valoare recipisa la procente?

27 марта 2017 675

Am o cunoscuta, care a luat cu imprumut de la o alta persoana fizica bani, 3000 euro cu imprumut la procente. In gaj nu a pus nimic, doar a scris o recipisa, precum ca este de acord sa restitue banii plus procentele care s-au acumulat, pe recipisa a notat si numarul de identitate din buletin si s-a semnat. Asta s-a scris fara prezenta vreunui martor sau a notarului. Datoria s-a restituit, iar procentele nu - doar citeva sute de euro, si acestea cu mare greu. Asa s-a schimbat situatia, nu s-a primit cum au planuit, si nu are de unde sa-i intoarca procentele. Pe creditor nu o intereseaza nimic si insista sa-i dea si procentele. Are vreo valoare recipisa sau este ea datoare sa-i restitue toate procentele? Poate sa o dea in judecata?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Svetlana,
Orice inscris are valoare probanta, inclusiv ”procentele” atata timp cat ele sunt in limitele legale.

27 марта 2017
Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua, Svetlana. Recipisa este acelas contract de imprumut, chiar si daca nu este autentificata notarial. Desigur la dorinta Creditorul poate face cerere de chemare in judecata si recipisa e o dovada a faptului ca i se datoreaza bani.

6 апреля 2017