Arest contravențional sau munca neremunerată în folosul comunității

31 августа 2024 0

Bună! Dacă nu am achitat amenzile contravenționale și acestea sunt înlocuite cu arest contravențional sau muncă neremunerată în folosul comunității, se vor anula amenzile, sechestrele pe conturi și interdicțiile aplicate de executorul judecatoresc? Am grad de dizabilitate accentuată.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Параюрист

Amenda aplicată Dvs nu poate fi înlocuită cu arest contravențional, întrucât Dvs aveți grad de dizabilitate accentuată (art. 38 alin. (6) din Codul Contravențional al RM).
Amenda contravențională poate fi, însă, înlocuită cu munca neremunerată în folosul comunității de către instanța de judecată, la solicitarea executorului judecătoresc/agentului constatator (art. 315 alin.... mai detaliat (6)/(7) din Codul de Executare al RM). Dacă instanța dispune prin încheiere modificarea sancțiunii, atunci procedura de executare intentată de executorul judecătoresc trebuie să fie încetată. La încetarea acestei proceduri, vor înceta și toate măsurile dispuse de executor în cadrul procedurii.

11 сентября 2024