Art. 223 CC

15 июля 2018 164

Am si eu o intrebare. Poate ma ajuta cineva. Astazi am parcat in fata unui magazin care are bariere pentru 3-4 locuri, cica pentru a permite masinilor mari sa incarce-descarce marfa. Am dat la o parte unui din fiarele care erau in cale si m-am parcat. La sosire ma astepta politia care mi-a facut proces verbal pe art. 223 din Codul contraventional cu amenda de 30 unitati. Doresc sa stiu si eu: are rost sa inaintez cazul in judecata sau sa achit suma cuvenita?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

D-l Mihai, traje atenţie la conţinutul art. 223 CC - deteriorarea drumurilor, pasajelor de nivel, mijloacelor tehnice de derijare a circulaţiei rutiere... precum şi crearea intenţionată de obstacole în circulaţia rutieră. Aşa dar aţi comis DVS aşa ceva da sau nu, credcă o să fie normal dacă o să văp... mai detaliat adrtesaţi în instanţa de judecată cu o cerere de anulare a sancţiunei, fiindcă sancţiunea prevede şi puncte de pinalitate sau nu .

16 июля 2018