Art 244 evaziune fiscala

5 мая 2017 95

Conform art 244 se pedepsește daca suma impozitului depaseste 1500 u.c. Taxa pe valoare adăugată se include în categoria impozitului dat sau nu? (TVA este taxa nu si impozit) Despre care impozit se are in vedere in art dat? Multumesc

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Maria,

Definiția Taxei pe valoare adăugată poate fi găsită la art. 93 Cod fiscal - Taxă pe valoarea adăugată (în continuare – T.V.A.) – impozit de stat care reprezintă o formă de colectare la buget a unei părţi a valorii mărfurilor livrate, serviciilor prestate care sînt supuse impozitării pe teritoriul... mai detaliat Republicii Moldova, precum şi a unei părţi din valoarea mărfurilor, serviciilor impozabile importate în Republica Moldova.

Astfel, neonorarea plății la bugetul de stat a TVA cade sub incidența art. 244 Cod Penal - evaziunea fiscală.

5 мая 2017