Art.264/1 CP

26 июня 2023 27

Buna! Pentru ce perioda se anulează dreptul de a conduce, în cazurile ce cad sub incidența art. 264/1 CP? Există vreo șansă de a evita această pedeapsă?

Jurist comments 2

  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Sancțiunea art.264/1 CP, prevede pedeapsa - anularea dreptului de a conduce. Deci, nu se aplică pe un careva termen. Cu referire la posibilitatea evitării acestei pedepse...întrebarea este destul de complicată, această posibilitate depinde de mai multe circumstanțe, or de fapt această pedeapsă complimentară este una obligatorie. Vă... mai detaliat recomand să vă consultați cu un avocat, care va explica posibilitățile și riscurile, reieșind din materialele cauzei penale și probele deținute cît de organul de urmărire penală, așa și de dvs

27 июня 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Corect va informat domnul Dubcoveţhi că anularea dreptului de a conduce nu are careva termeni, însă dreptul de a conduce poate fi obţinut din nou în condiţii generale peste 4 ani.

Legea nr. 131/2007 privind siguranța traficului rutier prevede:
Articolul 211. Rebobîndirea dreptului de conducere a vehiculului
(1) Anularea dreptului de conducere... mai detaliat a vehiculului se dispune de către instanța de judecată în următoarele cazuri:

a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărîre judecătorească rămasă definitivă cu pedeapsă penală care prevede anularea dreptului de conducere a vehiculului;

b) titularul permisului de conducere a fost declarat inapt de către cadrele medicale abilitate să testeze medical conducătorii vehiculelor.

(2) Dreptul de conducere anulat poate fi redobîndit, în condiții generale, după decăderea temeiurilor de anulare a acestuia, la prezentarea unei dovezi în acest sens, și susținerea de către solicitant, la autoritatea competentă, a examenului de calificare pentru obţinerea dreptului de a conduce vehicule, pe categorii și subcategorii de vehicule solicitate. Suplimentar, în cazul prevăzut la alin. (1) lit. a), dreptul de conducere anulat poate fi redobîndit după frecventarea programului probațional antialcoolic și antidrog și expirarea termenului de 4 ani din momentul condamnării.

(21) Sunt degrevați de obligația frecventării programului probațional antialcoolic și antidrog persoanele condamnate pentru infracțiunile prevăzute la art. 264 alin.(1), (3) și (5) și art. 2641 alin. (2) din Codul penal al Republicii Moldova nr. 985/2002.

[Art.211 al.(21) în redacție LP35 din 02.03.23, MO117-118/06.04.23 art.188; în vigoare 06.07.23]

27 июня 2023