Art. 443 alin.13 Cod Contravențional

25 мая 2018 263

Copia de pe procesul-verbal se înmânează persoanei în a cărei privință a fost pornit procesul contravențional şi victimei la cerere.
Cum trebuie înțeles: copia se înmânează numai victimei la cerere, sau și contravenientului la cerere?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ion.

Sintagma "la cerere" este atribuită doar victimei. Prin urmare, persoana în a cărei privință a fost pornit procesul contravențional primește obligatoriu copia procesului-verbal, fără ca să existe necesitatea de a depune o cerere în acest sens.

Totuși, persoana în a cărei privință a fost pornit procesul contravențional are dreptul să... mai detaliat solicite copia de pe procesul-verbal, în cazul în care nu i-a fost înmânată.

O zi bună.

27 мая 2018