As vrea sa aflu daca au dreptul la rebilitare copiii nascuti in locurile de deportare

17 июня 2019 21

Buna ziua. Parintii mei au fost deportati in Siberia. Acolo s-au cunoscut si casatorit, eu si fratele meu mai mare ne-am nascut in Siberia. In urma faptului ca MAI a cerut reabilitarea fiecarei persoane in parte si nu a intregii familii cum era inainte, mie mi-a fost refuzata reabilitarea, motivand prin aceea ca parintii nu au fost casatoriti.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Faptul ca parintii au fost sau nu casatoriti NU este un temei pentru a nu fi considerata victima a represiunilor politice.
Faptul ca v-ati nascut in acele lagare, fiind deportati - este suficient.
Cine anume v-a refuzat?
Ati depus cerere de chemare in judecata?

18 августа 2019