Asa un caz despre alimente

4 марта 2017 43

Buna ziua. Am un mos divortat, care are o fetita pentru care plateste alimente. Insa mama fetitei a scris in dosar ca mosul bea. El insa nu pune picatura de alcol in gura si nici nu are de lucru. Cu toate astea el e obligat sa plateasca pensie alimentara 1600+150 pentru avocatul ei. E posibil asa ceva si daca tot primeste atitia bani, de ce nu sta cu fata acasa si o vede numai simbata si duminica?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Адвокат

Buna ziua, Elena,

Conform Codului Familiei, in cazurile cind parintele care datoreaza intretinere copilului sau nu are un salariu si/sau alte venituri, pensia de intretinere pentru copilul minor va fi stabilita de instanta de judecata intr-o suma baneasca fixa platita lunar (art. 76 alin. (1)). Cuantumul acestei sume se determina de... mai detaliat instanta "ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante şi păstrîndu-se, dacă este posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului" (art. 76 alin. (2)).

Asadar, este posobil ca mosul dvs. sa achite lunar 1600 lei drept pensie de intretinere pentru fiica sa, chiar daca nu are venituri.

Nu putem cunoaste daca circumstanta privind posibilul consum de alcool de catre tata a fost cumva relevanta la stabilirea pensiei de intretinere, insa cel mai probabil marimea acesteia nu a fost cumva influentata de acest factor.

7 марта 2017