Asigurarea automobililui este pe primul propietar

22 августа 2017 35

Asigurarea automobililui este pe primul propietar si este valabila. In urma accidentului, in care eu sunt vinovat, cine achita despagubirile?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună seara!

Obiectul material al asigurării de bunuri este bunul asigurat nemijlocit. Proprietarul sau titularul de drepturi este doar beneficiarul asigurării.

În orice caz, despăgubirea de asigurare se achită de către asigurător (compania de asigurări) asiguratului (persoana care a suferit un prejudiciu patrimonial prin deteriorarea bunului).

Iar în ceea ce privește alte costuri... mai detaliat (repararea prejudiciului moral, amenda), persoana vinovată urmează să poarte răspundere, după caz.

Succese!

23 августа 2017