Asociația blocului refuza sa raspunda pentru curgerea acoperisului mansardei

8 марта 2017 68

Asociația blocului unde locuiesc și sunt proprietar a unei mansarde de 60 m.p. nu repara acoperișul unde curge în timpul ploii în coridor și local tehnic. Ei zic că de cinci ani de cind administrează, casa nu a fost luată la balans și nu au dreptul de a repara, iar pe 9 ianuarie am depus o plângere eu și toți locatarii de pe acel etaj în privința scurgerii, dar ei nu mi-au răspuns. Ce putem face?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca sunteti membru al asociatiei locatarilor si contribuiti la formarea bugetului asociatiei, trebuie sa aveti acces la toate documentele asociatiei. In documentele asociatiei trebuie sa fie scris pentru ce se cheltuie bugetul asociatiei. In mod normal, o asociatie de asa gen trebuie sa se preocupe de subiecte precum este reparatia... mai detaliat acoperisului blocului. Daca asociatia nu are buget sau locatarii nu contribuie la formarea lui, este greu sa te astepti la eficienta si rezultate din partea asociatiei. Daca toti membrii contribuie, bani sunt, iar reparatia tot nu se face, convocati adunarea locatarilor blocului si schimbati conducerea asociatiei. Multe raspunsuri se pot gasi in textul documentelor asociatiei.

9 марта 2017